Главная   \\ Новости  \\ Мелитополь  \\ Общество  \\ Благодійність в школах – відтепер виключно добровільна справа

Благодійність в школах – відтепер виключно добровільна справа

Ми повертаємося до теми благодійних батьківських внесків у школах та наказу, підписаного начальником управління освіти «Про заборону незаконного збору коштів». У цьому наказі йдеться, у тому числі, про те, що гроші від фізичних осіб, тобто батьків, повинні перераховуватися виключно на спец рахунки закладів освіти або на рахунки створених у школах благодійних фондів. На що використовуються батьківські кошти і хто відповідає за їхній розподіл – далі у сюжеті

 

Батьки переважно усіх школярів міста пройшли через обов’язкову здачу коштів «на школу та на клас». У різних школах суми більш-менш однакові, для декого, навіть, помірні, проте у загальному обсязі на рівні школи вони колосальні. Тому витрачання зібраних коштів турбує батьків, які гроші віддають, проте суттєвих результатів чи покращень не бачать. Благодійниками батьки стали давно. Пригадайте в кого були учні, на що ви здавали гроші? На ремонти великі й маленькі, на підручники, на штори, на лампи, на фарбу. А крім цього ще купували лінолеум, дошки, плазмові телевізори та парти. З одного боку це називалося благодійністю, з іншого – добровільно-примусовими подарунками школі.

 Андрій Безруков (голова правління БФ «Шкільне джерело життя»): «Приходять випускники і бачать те, що у школі немає того, що вони купували. Де? – питають – адже ми ж купували».

 Незаконний обіг готівки у навчальних закладах був припинений у 2000 році постановою Кабміну, проте батьки й надалі залишалися спонсорами та благодійниками. Деяких батьків обурювала відсутність контролю за розподілом готівки. Адже, усі кошти в обов’язковому порядку повинні надходити виключно або на спецрахунок школи, або на рахунок благодійного фонду, створеного у закладі. Піонерами у цьому стали батьки учнів 14 школи. Вони намагалися вирішити питання прозорості розподілу батьківських коштів з директором, каже один з батьків Андрій Безруков. Після того, як зробити це на певному етапі не вдалося, батьки створили благодійний фонд «Шкільне джерело життя». І почали самі керувати розподілом коштів, що збиралися.

 Андрій Безруков (голова правління БФ «Шкільне джерело життя»): «Нам казали, що нічого не вийде, адже фондів подібних немає в місті. А ось вже три роки як ми працюємо, лише безготівкові розрахунки. Кожен з батьків бачить куди витрачаються кошти».

 До цього, каже Андрій Безруков, батьки зверталися до управління освіти, до виконкому, навіть до прокуратури, намагаючись привернути увагу до зловживань. Проте, їх не чули. Було навіть звернення Андрія Безрукова до суду щодо ситуації, яка виникла у школі. І аж ось наприкінці грудня минулого року батьки та представники управління освіти вирішили, що потрібно створити наказ «Про заборону незаконного збору коштів у закладах освіти Мелітополя». Батьки вважають це своєю перемогою над системою, а в управлінні кажуть, що до цього давно готувалися, а підписання наказу саме зараз – простий збіг, адже у управлінні самі готували подібний документ. Він регламентує обіг коштів від благодійності, платних послуг, тощо. Проте, батьків цікавило витрачення саме їхніх коштів. Заступник начальника управління освіти Олена Чернишова підтверджує те, що благодійність в школах має право на існування. Але вона виключно добровільна.

 Олена Чернишова (заст. начальника управління освіти):«А якщо у батьків немає коштів? – Це добровільно.  І тільки так. Якщо хтось з батьків хоче надати допомогу, вони можуть об’єднатися і перерахувати, але зазначити від кого».

 В умовах децентралізації влади рівень фінансування сфери освіти покращився, кажуть в управлінні. Але чомусь батьки продовжують здавати кошти «на клас і на школу». Ми поцікавилися – на що ж можуть йти зібрані кошти. Виявилося, що абсолютно на все.

 Олена Чернишова (заст. начальника управління освіти): «Крейда, папір, ремонти поточні іноді капітальні, термінові витрати – кран зламався чи труба тече. Це все за батьківські кошти».

Для більшої прозорості тепер кожна школа на своєму сайті повинна звітувати перед батьками про витрачання коштів. Як бачимо, обіцяного державою покращення немає, адже потреби шкіл знов-таки продовжують оплачувати батьки. Держбюджет перераховує місту субвенцію на обов’язкові платежі, у першу чергу, зарплатню, усе інше лягає на плечі батьків, які, не секрет, мов раю, очікують, закінчення дитиною навчального закладу, коли їм вже не треба буде щомісяця фінансувати потреби школи та класу, виконуючи обов’язки держави.