Главная   \\ Новости  \\ Мелитополь  \\ Общество  \\ Кримські татари мріють про повернення на Батьківщину

Кримські татари мріють про повернення на Батьківщину

У Мелітополі тривають дні кримськотатарської культури та історії та заходи щодо 25-ти річчя Комітету «АЗАТ». У краєзнавчому музеї та міських бібліотеках проходили виставки, зустрічі з поетами, круглі столи та обговорення найболючішого для представників цієї національності питання повернення на свою історичну Батьківщину. Фіналом цих заходів стала Перша Міжнародна науково-практична конференція під назвою «Кримські татари: минуле та сьогодення»

 

Після усіх кримських міст Мелітополь є одним з найчисельнішим за кількістю кримських татар, що у ньому мешкають. Предки тих, хто зараз є носієм унікальної культури та традицій, наприкінці 60-х років минулого століття поверталися із заслання та з депортації, куди їх направив сталінський режим. У самому Криму на них тоді вже ніхто не чекав, а отже вони вимушені були оселитися у містах та селах, розташованих якнайближче до їхньої Батьківщини. Три роки тому, нажаль, ситуація з депортацією представників кримсько-татарського народу з їхньої Батьківщини, повторилася. Внаслідок окупації півострова російськими агресорами люди вже за власним рішенням залишали Крим, шукаючи прихистку на материковій Україні, не в змозі витримувати владу агресора.

Ільмі Умєров (заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу): «Зараз там політика тотального терору, фактично тероризм. Багато людей у тюрмах та ізоляторах, багатьох обшукують та переслідують. Зафіксовані випадки викрадення людей, вбивства. Близько 20-25 тисяч людей з нашими підрахунками виїхали з Криму через владу та страх бути заарештованими».

З метою захисту своєї культури, історії, традицій та спадщини на території України створюються товариства, які займаються збереженням самобутності народу. У Мелітополі – це Комітет «АЗАТ», що був створений 25 років тому. Кримські татари свого часу об’єдналися і за два з половиною десятилітня створили потужну організацію, що стала прикладом для багатьох подібних. Реінтеграцією Криму, поверненням прав кримським татарам на гідне життя, навчання та лікування на материковій Україні займається державна влада, розповів постійний представник Президента України в Криму Борис Бабін. Створення належного рівня захисту кримським татарам та внутрішньо переміщеним особам інших національностей, що переїжджають з півострова на материк, - це головне завдання на найближчий час. Ті ж, хто залишився в Криму, вірять у його де окупацію.

Борис Бабін (постійний представник Президента України в Криму):  «Крим сьогодні – це Україна, тимчасово окупована. Ми розробляємо план і захисту громадян, і стратегію реінтеграції, тобто, зо треба  робити після того, як Крим повернеться повністю. Як треба там відновлювати лад, економіку, ми маємо займатися цим тут на берегу Криму».
Єдине, чого хочуть кримські татари – це того, аби їм повернули Батьківщину, яка в них така сама єдина, як і національність.