Главная   \\ Новости  \\ Мелитополь  \\ Общество  \\ Кримський похід з Мелітополя

Кримський похід з Мелітополя

Кримський похід історики називають одним із найромантичніших сторінок історії. Його унікальність у тому, полягає у тому, що ударною силою українських частин, що наступали, були підрозділи, сформовані на добровільних засадах. Сьогодні у рамках святкування 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років у Мелітополі в урочистій обстановці було відкрито меморіальну дошку на честь воїнів Української Народної Республіки, які у квітні 1918 року визволили Мелітополь від більшовистських окупантів та розпочали переможний Кримський похід. Дошка була відкрита на будівля залізничного вокзалу

 

Історія Запорізької дивізії армії УНР розпочалася 9 лютого 1918 року під Киевом, куди відступили частини та загони українського війська. З них за ініціативою генерала Костянтина Присовського та підполковника Петра Болбочана був сформований Запорізький загін. Згодом він був розділений на два окремі, один з яких під головуванням підполковника Петра Болбочана отримав наказ звільнити Харків, Єкатеринослав, Олександрівськ і далі йти на Крим. 6 квітня 1918 року запоріжці звільнили Харків, 13 – зайняли Олександрівськ (нині Запоріжжя). 18-го було звільнено Маріуполь. Зважаючи на те, що за угодою, що уклали німці з Центральною Радою, Крим до зони українських інтересів не входив і вважався стовідсотковою німецькою здобиччю. Коли підполковник Болбочан озвучив німцям мету свого походу – Крим – німці не заперечували, адже вважали його авантюрою. Паралельно міністри Центральної ради, які відмовилися від Криму на переговорах у Бресті, віддали підполковнику Болбочану наказ захопити Крим і приєднати до України, діяти треба було таємно. Похід запорожців до більшовистських укріплень повинен був стати для них повною несподіванкою. До самого вторгнення Болбочана у Крим більшовики були впевнені, що його частини іще ведуть бої під Мелітополем, де запорожці захопили більшовистську радіостанцію та шифрувальник, і більшовики почали відсилати неправдиві звіти від імені тих самих частин.

Далі армія Бобочана почала стрімкий рух вглиб півострова , 24 квітня було піднято стяг над Бахчисараєм. Кримський похід запорожців став гучною заявою українців про своє право на існування. 12 жовтня з нагоди свята Дня захисника України, що відзначатиметься цієї неділі, та на виконання наказу Президента «Про заходи зі святкування 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років» на будівлі приміських кас було відкрито меморіальну дошку на честь воїнів Української Народної Республіки, які під командуванням Петра Болбочана звільнили Мелітополь від більшовистських окупантів і розпочали переможний похід на Крим.