Главная   \\ Новости  \\ Мелитополь  \\ Общество  \\ Нестор Махно: 7 листопада - 130 років від дня його народження

Нестор Махно: 7 листопада - 130 років від дня його народження

Протягом багатьох десятиліть 7-го листопада усі ми відзначали день Жовтневої революції 1917 року. Сьогодні небагаточисельні послідовники комуністичної ідеології також зібралися разом, провели невеличкий мітинг під виконкомом, вимагаючи від нинішніх олігархів соціального захисту, справедливості, тощо. За такі самі ідеали свого часу боровся Нестор Махно, який став однією з визначних фігур в історії, і у революції 1917 року, зокрема. Так історично співпало, що саме 7-е листопада – день його народження, цього року відзначається 130-та річниця. У Мелітополі про життя та діяльність цього революціонера-анархіста було написано книгу, зараз вже майже зібрано матеріал на другу

 

Нестор Махно – особистість досить неоднозначна та суперечлива. Так, напевно, вважає більшість тих, хто близько не вивчав ані його біографію, ані військову складову, ані роль у відстоюванні прав простого люду. Насправді, він, як пишуть історики та краєзнавці, боровся проти поміщиків, землевласників, хотів, аби селяни мали волю та землю.

 Валерій Маралкін (краєзнавець): «Жага соціальної справедливості. Більшовики робили соціалістичну революцію, а махновці – соціальну, він захищав права 80% селян. Наприкінці війни Махно вселяв жах. Його називали упирем, наскільки сильною був його авторитет».

 Краєзнавець Валерій Маралкін, автор книги про Нестора Махна, називає його генієм, реформатором, людиною, яка, маючи мінімум, у порівнянні з супротивником, людей та озброєння, змогла одержати перемогу у цілій низці боїв, а головне – зуміти повести за собою тисячі селян, права яких він захищав. Він відрізнявся азартом, наслідуванням цілей та ідеалів, мав гострий розум, інженерні здібності. У його повстанській армії артилеристів готували за 40 годин, тоді коли у інших арміях – роки, а чого тільки варта створена ним легендарна тачанка.

 Валерій Маралкін (краєзнавець): «Усі війська, а це більше 50 тисяч осіб, знаходилися на тачанках, на підводах. Його можна вважати автором мобільних військ. Рухалися вони два дні зі швидкістю 70 км, а третій день відпочивали. Спіймати ці війська було складно».

 Вивчаючи життєвий шлях Нестора Махна Валерій Маралкін обробив безліч матеріалів, працював з роботами науковців та істориків, відвідував місця, пов’язані з іменем Нестора Івановича. Ось, наприклад, дуб смерті, під яким збиралися повстанці і, так би мовити, піднімали над землею своїх ідеологічних супротивників, війська Махна на цьому місці його вперше назвали батьком. Нестора Махна боялися вороги, поважали підлеглі, любив народ. Його тачанка та взагалі образ батька Махна увійшли до скарбниці фольклору. Нестора Івановича запрошували до Болгарії та Іспанії, де тривали революції, у Парижі на барикадах майоріли прапори «Віва Махно», а до його 125-річчя Нацбанк України випустив ювілейну монету. А ось на питання: «Чи був він від усього цього щасливий», Валерій Маралкін відповів, що навряд чи. Усіх близьких та рідних Нестор Махно втратив на війні, з обома дружинами якось не склалося, емігрувавши у Францію, він майже не мав грошей на життя, помер у 45 років у Парижі від тебуркульозу. Декілька разів порушувалося питання про перевезення його праху в Україну, між тим поки що марно. Сам Валерій Маралкін у 2017 році звертався до міського голови Сергія Мінька з проханням встановити меморіальну дошку страченим у Мелітополі махновцям - командирам повстанської армії. Але відповіді немає.   

Сам краєзнавець готує наразі другу книгу про Нестора Махна, до якої увійдуть численні документи, що є свідченнями або доказовою базою дій у Мелітопольському повіті повстанських військ.