Главная   \\ Новости  \\ Мелитополь  \\ Общество  \\ Діти без щеплень мають право на освіту

Діти без щеплень мають право на освіту

Освітяни не мають законодавчої бази для відмови у навчанні дітям без щеплень. Про це повідомила директор Департаменту освіти та науки облдержадміністрації Тетяна Озерова. Вона зазначила, що деякі керівники закладів освіти з початком нового навчального року вимагають від батьків документи, які не зазначені як необхідні у законодавстві. Зокрема, йдеться про довідку про проведення профілактичних щеплень. Тим самим директори шкіл не дають дитині можливості реалізувати своє право на освіту. Подібні випадки вже зафіксовані, в тому числі, і у області

 

Закон про освіту надає усім дітям право навчатися у школі. Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних чи комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти прописаний у відповідному наказі Мін освіти та науки. У порядку зазначено, що зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника, що видається на підставі заяви про зарахування до закладу освіти одного з батьків дитини, поданої особисто. До заяви додаються копія свідоцтва про народження дитини, оригінал або копія медичної довідки про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду, оригінал або копія відповідного документа про освіту.

Таким чином  виникла певна законодавча колізія. Керівники навчальних закладів не можуть заборонити дітям відвідувати заклади освіти. Так само не можуть вони і змусити батьків перевести дитину на індивідуальну форму освіти чи відрахувати її. Тож рішення про зарахування учня прийматиме тільки керівник закладу освіти в індивідуальному порядку. Адже відповідальність за створення безпечних умов у закладах освіти несуть саме їхні керівники. Отже, аби права дітей не порушувалися, дитина може бути зарахована до навчального закладу та допущена до занять за умови наявності довідки про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду. Навіть за умови порушення графіка профілактичних щеплень з тих чи інших причин. Адже інформація про щеплення - це персональні дані. І тільки лікар має знати про стан здоров’я та вакцинації дитини, аби слідкувати за епідеміологічною ситуацією.

 Тетяна Озерова (директор Департаменту освіти та науки Запорізької ОДА): «Інформація про щеплення є персональними даними, які сьогодні охороняються теж окремим Законом і вони повинні зберігатися тільки у закладах охорони здоров’я. Контроль за щепленням дітей здійснюють тільки лікарі первинної ланки. Але наша позиція є такою, що ми сьогодні не маємо права заборонити, вимагати довідки, які не передбачені Законом, і ми сьогодні не маємо відмовити дитині у навчанні».

 У Мелітополі, за словами завідуючого відокремленого підрозділу Запорізького обласного лабораторного центу Мінохорони здоров’я Романа Склярова, з 25 тисяч 200 дітей взагалі необхідних щеплень не мають 673 дитини, 101 дитина - за медичними показниками. В управлінні освіти кажуть - якщо саме медичні покази не дозволяють дитині бути вакцинованою, вона зможе відвідувати шкільні або дошкільні заклади. Якщо ж щеплень немає за переконаннями батьків, родині доведеться обрати будь-яку індивідуальну форму навчання: екстернат, сімейна освіта,дистанційна або педпатронаж. Для кожного сімейного випадку розроблено медичну довідку, де буде зазначена інформація про здоров’я дитини, стан імунізаційного паспорту, тощо.

Наразі питання про вакцинацію у навчальних закладах ще не закрито, адже ухвалені закони стосуються лише першачків.